1- مهمترین عامل در انتخاب وسیله صوتی (مخصوصاً هدفون) سبک صدای اون هدفون هست. بعد از اون، کیفیت صدا معنا پیدا می کنه.

2- سبک صدا یعنی هدفون بیس، میدرنج و تریبل رو به چه نسبتی بازپخش می کنه. مثلاً یک هدفونی بیس زیادی داره و تریبل کمی. یا دیگری بیس و میدرنج متعادل داره و تریبل کم. پس با سبک موسیقی یا کیفیت صدا قاطیش نکنید. ما توی توصیف صدای هدفون، می تونیم اون رو از دو دید کمیت و کیفیت بررسی کنیم. کمیت یعنی اینکه به چه مقداری، یک فرکانس به خصوص بازپخش می شه. و کیفیت یعنی اون فرکانس چقدر با جزئیات پخش می شه. البته توجه داشته باشید، این دو تا ویژگی، کاملاً از هم مستقل نیستن.

3- سبک صدای مناسب، سلیقه ایی هست. هرفرد، خودش باید سبک صدای مورد علاقش رو پیدا کنه (از طریق تست هدفون و وسایل صوتی مختلف) و بعد از اون، دنبال با کیفیت ترین وسیله صوتی، در اون سبک صدا باشه. پس کسی نمی تونه به طور دقیق به شما بگه که چه سبک صدایی برای شما مناسبه.

4- اگر اطلاعی از سبک صدای مورد علاقتون ندارید، معمولاً به شما هدفون با سبک صدای گرم توصیه می شه. صدای گرم یعنی هدفونی که بیس رو تا حدی بیشتر از فرکانس های دیگه بازپخش می کنه.

5- واژه هایی مثل خوب، عالی، بیس کم، تریبل کم و ... همگی واژه هایی نسبی و وابسته به مرجع ذهنی فرد هستن و فرد به فرد، توصیفشون از اون واژه ها متفاوته. پس در هنگام استفاده از نظرات و ریویو های دیگران، فقط به مقایسه ها دقت کنید. مثلاً اگر شما نظر فردی رو درباره هدفون X خوندید و توی اون دیدید که فرد صرفاً گفته بیسش مناسبه، به هیچ وجه تصور نکنید که میزان بیس اون هدفون برای شما هم مناسب خواهد بود. از فرد مورد نظر بخواید که اون هدفون رو با بقیه هدفون هاش مقایسه کنه یا به طور دقیق تر، با هدفونی مقایسه بکنه که شما قبلاً بهش گوش دادید. و مثلاً در نهایت بگه: مقدار بیس هدفون X از هدفون Y بیشتره یا کمتر.
برای آشنایی با اصطلاحات صوتی که در ریویو ها استفاده می شه به این آدرس مراجعه کنید: کلیک کنید

6- براساس نکات 3 و 4 و 5، وقتی دنبال هدفونی هستید و از کسی راهنمایی می خواید، سوالتون رو به شکل مقایسه مطرح کنید. مثلاً بگید من هدفونی می خوام که بیسش از هدفون X، به اندازه خیلی کمی بیشتر باشه. یا صدای هدفون X، برای من خیلی تیزه و من دنبال هدفونی هستم که صداش اونقدر تیز نباشه. یا ...

7- اگر تا حالا هدفون جدی نداشتید، و نمی تونید خواستتون رو براساس معیارهای نکته 6 ارائه کنید، به شما هدفونی با صدای گرم توصیه خواهد شد (اشاره به نکته 4).

8- همیشه مطمئن ترین راه، تست هدفون هست. ولی تست هدفون ممکنه ویژگی هایی رو شامل بشه که الأن بهش نمی پردازم . پس اگر می خواید درگیر این پیچ و خم ها نشید، یا هدفون گرون قیمتی تهیه نکنید، یا حتماً قبلش مدل های مطرح رو در کنار هم تست و مقایسه کنید. توجه کنید که حافظه شنیداری انسان چیزی در حد 11 ثانیه هست، پس هدفون ها رو در کنار هم تست کنید. عوامل زیادی در تجربه انسان از صدا تأثیر میزارن که من نمی خوام الأن بهشون بپردازم.


منبع:http://forum.p30world.com